Manufacturer of a wide range of products which include shirting plain fabric, oxford checks for shirting fabric, magic print shirting fabric, cotton twill print shirt fabric, cotton laffer print shirting fabric and printed twill cotton shirting fabrics.
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton Blend |
| Width | 57" TO 58" |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Shirts |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 110 |
| Brand | GOYAL TEXTILES |
| Color | MULTIPLE IN SHADES |
| Occasion | Regular Wear |
| Packaging Type | THAAN |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Fabric Weight | Medium Weight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton/Linen |
| Color | Multiple In Shades |
| Occasion | Formal |
| Wash Care | Machine wash |
| Service Location City | PAN INDIA |
| Packaging Type | ROLL PACKING |
| Product Size | 180 METER |
| Fabric type | 100% Cotton |
| GSM | 120 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Material | Pc |
| Fabric | Pc |
| Width | 57-58" |
| Usage/Application | for manufacture shirt |
| Color | Multiple In Shades |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Goyal textile |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Twill |
| Yarn Count | 30's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Width | 57-58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | Pan India |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Usage/Application | For Manufacturing shirt |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Twill |
| Yarn Count | 40's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Fabric | Poly Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Service Location City | Pan India |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Shirts |
| Pattern Type | Plain |
| Color | Multicolour |
| Occasion | Regular Wear |
| Packaging Type | Thaan |
| Weave Type | Plain |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Roll Length | 97 |
| Fabric Usage | For manufacturing shirt |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Season | All Seasons |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 84 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Poplin |
| Yarn Count | 40's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Material | poly cotton mix |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Length | 97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Material | Polyester Cotton |
| Color | Multicolour |
| Packaging Type | Than |
| Type | Twill |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Length | 97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 66 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Stretchable | No |
| Composition | Polyetser |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton |
| Prints/Pattern | Printed |
| Type | Slub linen |
| GSM | 120 |
| Width | 58 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 61 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design/Pattern | checks |
| Color | Multicolour |
| Width | 57-58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Roll Length | 180 |
| Usage/Application | for manufacturing shirt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 123 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Type | Corduroy |
| Width | 58 inches |
| GSM | 200 |
| Design/Pattern | Printed |
| Usage/Application | Garments |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1460 Meter
₹ 148 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Composition | 100% Cotton |
| Yarn Count | 30s |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Prints/Pattern | Checks |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Fabric Name | Micro satin |
| Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100 GSM |
| Material | Polyester |
| Weave | Plain |
| Fabric Type | Plain/Solid |
| Finish | Soft |
Minimum order quantity: 720 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton Linen Blend |
| Fabric Count (Lea) | 40 Lea |
| Pattern | Printed |
| Width | 58 inch |
| Fabric Finish | prints |
| Brand | Linen Club |
| GSM | 125 GSM |
| Weave Type | Slub Weave |
| Origin | Indian |
| Usage | Shirting |
Minimum order quantity: 60 Meter
₹ 102 / Meter Get Latest Price
| Type | Micro Polyester |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Composition | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester |
| Prints/Pattern | Printed |
| Width | 58 inches |
| GSM | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 103 / Meter Get Latest Price
| Pattern Type | Printed |
| Width | 58 inches |
| Packaging Type | Lump |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester |
| Prints/Pattern | Printed |
| GSM | 100 |
| Width | 58 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India