We are a leading Manufacturer of printed cotton check shirting fabrics, popcorn print cotton fabric, rayon print fabrics, discharge printed rayon fabric, printed rayon fabric and rayon printed fabric from New Delhi, India.
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Design/Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Width | 57-58" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 127 / Meter Get Latest Price
| Colour | Multicolour |
| Pattern Type | Printed |
| Packaging Type | Than |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Length | 50 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| GSM (Grams per Square Meter) | 140 GSM |
| Use | Shirt |
| Print Type | Discharge |
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Packaging Size | 3 colour set |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Length | 50 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| GSM (Grams per Square Meter) | 140 GSM |
| Use | Shirt |
| Print Type | Discharge |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Print Style | Ethnic/Traditional |
| Packaging Type | Thaan |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Length | 50 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| Width | 58 inches |
| GSM (Grams per Square Meter) | 140 GSM |
| Use | Shirt |
| Print Type | Discharge |
| Usage/Application | For maufacturing shirt |
| Color | Multi-Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Length | 50 Meter |
| Fabric Quality (Weight) | 14 kg |
| Width | 58 inches |
| GSM (Grams per Square Meter) | 140 GSM |
| Use | Dress |
| Print Type | Floral Print |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Color | Multi-Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Width (Panna) | 56 |
| Work | Embroidery |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | Foil Print |
| Use | Kurta |
| Print Style | Ethnic/Traditional |
| Color | Multi-Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Embroidered |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 56 inch |
| Pattern | Embroidered |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | Rayon |
| Use | Kurta |
| Print Style | Ethnic/Traditional |
| Color | Multi-Color |
| Country of Origin | Made in India |
| width | 56" |
| Washing | Machine wash |
| Colour | Multiple colour |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| GSM | 110 |
| Width | 58 inches |
| Yarn Count | Slub |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 97 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| GSM (Grams per Square Meter) | 170 GSM |
| Use | Cord set |
| Print Style | Floral |
| Print Form | Top-Bottom Set |
| Sale Type | Fresh |
| Color | Multi-Color |
| Print Type | Digital Print |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Lycra Fabric |
| GSM | 140 - 200 |
| Composition | 100% Polyester |
| Width | 42 inch |
| Pattern | Solid |
| End Use | Sportswear, T-shirts, Polo T-shirts |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Width | 54 inches |
| Usage/Application | For making shirts |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Roll packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India