Offering you a complete choice of products which include printed rayon fabric, printed polyester fabric, rayon printed fabric and rayon fabrics.
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Width | 54 inches |
| Usage/Application | For making kurti |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Roll packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Micro |
| GSM (Fabric Weight) | 100 GSM |
| Width | 58 inch |
| Use | Garments |
| Stretch Type | Non-Stretch |
| Print Method | Digital Print |
| Pattern | Traditional, Stripes |
| Composition | 100% Polyester |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 72 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | Foil Print |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Use | Gown, Plazo, Top, Shirt, Kurti, Dress |
| Print Style | Ethnic/Traditional, Floral |
| Print Form | Top-Bottom Set |
| Sale Type | Fresh |
| Color | Multi-Color |
| Washing | Machine wash |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Color | MULTICOLOUR |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING KURTA |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | THAAN |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Width | 58 inches |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Machine Wash |
| Prints/Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inch (147 cm) |
| Color | Multi-color |
| Fabric Type | Rayon |
| Print / Pattern | Floral |
| Use | Garments |
| GSM (Grams per Square Meter) | 140-160 gsm |
| Printing Technique | Discharge Print |
| Weave Type | Plain |
| Fabric Finish | Foil |
| Length Per Roll | 50-60 m |
Minimum order quantity: 60 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Type | Micro Polyester |
| Width | 58 inches |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Composition | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Type | Micro Polyester |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Shirts |
| Composition | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India