Pioneers in the industry, we offer cotton lafer print shirting fabric, cotton satin printed shirting fabric, poplin print shirting fabrics, laffer print shirt fabric, printed cotton shirt fabric and printed check shirt fabric from India.
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Service Location City | PAN INDIA |
| Packaging Type | thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Fabric type | cotton fabric |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Satin |
| Yarn Count | 50's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Multicolour |
| Width | 57-58" |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Regular Wear |
| Gender | Unisex |
| Roll Length | 180 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Brand | Goyal textiles |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 83 / Meter Get Latest Price
| Fabric Material | Cotton |
| Pattern | Dotted |
| Fabric Width | 58 inch |
| Width | 57-58" |
| Color | Multicolour |
| Fabric Finish | Bio-Wash |
| Gender | Male |
| Yarn Counts | 40s |
| Fabric Features | Easy Wash |
| Use/Application | Casual Wear |
| Roll Length | 180 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Brand | Aditya tex fab |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 104 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Width | 57-58" |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Color | Multicolour |
| Occasion | Regular Wear |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Color | Multicolour |
| Wash Care | Machine wash |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Material | Cotton |
| Pattern Type | Abstract |
| Roll Length | 50m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton |
| Width | 58 inches |
| Color | Multicolor |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Material Composition | Cotton |
| Finish | Laffar |
| Brand | Aditya tex Fab |
| Width | 58 inch |
| GSM | 170 gsm |
| Yarn Count | 30 s |
| Thickness | 0.5 mm |
| Shrinkage | 3 % |
| Weave Type | Twill |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton |
| Print / Pattern | |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 gsm |
| Use | Shirting |
| Printing Technique | laffar print |
| Weave Type | Twill |
| Fabric Finish | Brushed (Laffer) |
| Length Per Roll | 50-60 m |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Material Composition | Cotton |
| Finish | Procian print |
| Brand | Aditya tex fab |
| Width | 58 inch |
| GSM | 115 gsm |
| Yarn Count | 40 s |
| Thickness | 0.5 mm |
| Shrinkage | 3 % |
| Weave Type | Twill |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 132 / Meter Get Latest Price
| Fabric Composition | 100% Cotton |
| Pattern | Printed |
| Weave Type | Drill |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| Fabric Weight (GSM) | 200 GSM |
| Yarn Count | 2/60s |
| Dyeing Method | Piece Dyed |
| Packaging Type | Lump |
| Finish | Wrinkle-Resistant |
Minimum order quantity: 60 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Service Location City | Pan India |
| Fabric type | 100% COTTON |
| Product Size | 180 METER |
| Set Content | 3 COLORS |
| Packaging Type | BAIL PACKING |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Pack Type | THAAN |
| Gender | Unisex |
| Width | 57' to 58' |
| Features | 100% COTTON |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Fabric | poly cotton mix |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Regular Wear |
| Brand | Aditya tax fab |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolour |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Thaan |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Season | Suitable for Summer |
| Length | 97 |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Design/Pattern | Printed |
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Color | multicolour |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING SHIRT |
| Fabric | polycotton mix |
| Length | 97 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Stretchable | No |
| Composition | Cotton |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Width | 60 inches |
| Prints/Pattern | Checks |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 86 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| Width | 58 inches |
| Yarn Count | 40s |
| Prints/Pattern | Printed |
| Weave Type | 2/1 Twill |
| Color | Multicolor |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Composition | Polyester |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 68 / Meter Get Latest Price
| Fabric Name | Micro satin |
| Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Material | Polyester |
| End Use | Garments |
| Finish | Soft |
| Weave | Plain |
| Fabric Type | Printed |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Fabric Name | 60s Satin |
| Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Material | Cotton |
| Weave | Satin |
| End Use | Garments |
| Fabric Type | Printed |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 100 gsm |
| Width | 58 inch |
| Fabric Type | Both side laffar |
| Composition | 100% Polyester |
| Usage | Garments |
| Finish | Printed |
| Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 105 gsm |
| Width | 58 inch |
| Fabric Type | Knit |
| Composition | 100% Polyester |
| Usage | Garments |
| Finish | Printed |
| Pattern | Printed |
| Wash type | Machine wash |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Digital Print |
| Stretchable | No |
| Composition | Polyetser |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | Printed |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India