Manufacturer of a wide range of products which include small print shirting fabrics, cotton printed shirting fabrics, cotton print shirt fabric, men printed cotton shirt fabric and printed cotton shirt fabric.
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Width | 57-58" |
| Usage/Application | for manufacture shirt |
| Color | Multiple In Shades |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Regular Wear |
| Gender | Unisex |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Roll Length | 180 |
| Brand | Goyal textile |
| Bottom Length | 180 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 147 / Meter Get Latest Price
| Material | pure cotton |
| Design/Pattern | Printed |
| Color | multicolour |
| Width | 57' to 58' |
| Occasion | Formal |
| Wash Care | Machine wash |
| Pack Type | THAAN |
| Service Location City | Pan India |
| Gender | Unisex |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Packaging Type | BAIL PACKING |
| Roll Length | 180 meter |
| Set Content | 3 COLORS |
| Fabric type | 100% COTTON |
| Features | 100% COTTON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 57' to 58' |
| Color | multicolour |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Pack Type | THAAN |
| Service Location City | Pan India |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | BAIL PACKING |
| Set Content | 3 COLORS |
| Product Size | 180 METER |
| Fabric type | 100% COTTON |
| Features | 100% COTTON |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 77 / Meter Get Latest Price
| Width | 57' to 58' |
| Service Location City | Pan India |
| Fabric type | 100% COTTON |
| Product Size | 180 METER |
| Set Content | 3 COLORS |
| Packaging Type | BAIL PACKING |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Pack Type | THAAN |
| Gender | Unisex |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 132 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Fabric | Cotton |
| Width | 57-58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | Pan india |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 117 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Width | 57- 58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | Pan India |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| GSM | 100-150 |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 118 / Meter Get Latest Price
| Service Location City | Ahemdabad |
| Fabric type | 100% Cotton |
| Color | Multiple In Shades |
| Gender | Male |
| Width | 57" to 58" Width |
| Roll Length | 60 Meters |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India