Leading Manufacturer of r.f.d shirting fabrics and rfd check fabric from New Delhi.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Material | Knitted rfd |
| Pattern | Plain |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| Color Fastness | White |
| Finish | Wrinkle Free |
| Ideal For | Garments, Shirts, Kurtas, Kids Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 56" - 58" |
| Brand. | Aditya Tex Fab |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 151 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| GSM (Fabric Weight) | 110 GSM |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Color | Multicolour |
| Season | Suitable for Summer |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India