Providing you the best range of men cotton printed shirt fabric, cotton printed shirting fabrics, cotton satin printed shirting fabric, printed cotton twill shirt fabric, satin cotton print shirting fabric and men printed cotton shirt fabric with effective & timely delivery.
₹ 82 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Color | Multiple In Shades |
| Width | 57" to 58" Width |
| Occasion | Formal |
| Wash Care | Machine wash |
| Pack Type | thaan |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | PAN INDIA |
| Packaging Type | bail |
| Fabric type | 100% Cotton |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING SHIRT |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 117 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design/Pattern | Printed |
| Width | 57' to 58' |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Pack Type | THAAN |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | Pan India |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Packaging Type | BAIL PACKING |
| Set Content | 3 COLORS |
| Product Size | 180 METER |
| Fabric type | 100% COTTON |
| Features | 100% COTTON |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 136 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | All season |
| Type | satin print |
| Yarn Count | 60s |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 107 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | All season |
| Type | Twill |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 122 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | All season |
| Type | satin print |
| Yarn Count | 60s |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 117 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design/Pattern | Printed |
| Color | multicolour |
| Width | 57-58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Gender | Unisex |
| Service Location City | PAN INDIA |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Roll Length | 180 meter |
| Packaging Type | thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Fabric type | cotton |
| Usage/Application | for manufacturing shirt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Type | Twill |
| Yarn Count | 40's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Poly Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Color | Multicolour |
| Brand | Aditya Tex Fab |
| Wash Care | Machine wash |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 117 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Formal Wear |
| Service Location City | Pan India |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Type | Twill |
| Yarn Count | 40's |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Poly Cotton |
| Pattern | Printed |
| Design/Pattern | Printed |
| Width | 58" |
| Wash Care | Handwash |
| Pack Type | Thaan |
| Gender | Male |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Packaging Type | 360 Meters Per Bail Packing |
| Features | Double Sided Laffar Finish |
| Usage/Application | For Manufacturing Shirts |
| GSM | 100-150 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 360 Meter
₹ 87 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Cotton |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Length | 97 |
| Type | Twill |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 134 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Regular Wear |
| Color | Multicolour |
| Brand | Aditya tex fab |
| Wash Care | Machine wash |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Gender | Unisex |
| Roll Length | 60 meter |
| Design/Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 104 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Design/Pattern | Printed |
| Width | 57-58" |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Service Location City | Pan India |
| Gender | Unisex |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Packaging Type | Thaan |
| Set Content | 3 colour set |
| Usage/Application | For manufacturing shirt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 114 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Length | 97 |
| Fabric Type | Satin |
| Season | Multicolour |
| Yarn Count | 60s |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Composition | Lycra Cotton |
| Prints/Pattern | Printed |
| Weave Type | 2/1 Twill |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Prints/Pattern | Printed |
| Width | 58 inches |
| Composition | Pure Cotton |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| GSM | 168 |
| Weave | Twill |
| Material Composition | Cotton |
| Fabric Width | 58 in |
| Pattern | Printed |
| Finish | Discharge priint |
| Brand | Aditya Tex Fab |
| Width | 58 inch |
| Yarn Count | 30 s |
| Shrinkage | 3 % |
| Weave Type | Twill |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Width | 147 cm (58 in) |
| GSM (Fabric Weight) | 105 gsm |
| Material Blend | 100% Cotton |
| Yarn Count | 40s |
| Fabric Finish | Printed |
| Construction (ReedxPick) | 144*72 |
| Pattern | Printed |
| Use | Shirting |
| Washing | Machine wash |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 57 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Material | poly cotton mix |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Form manucturing shirt |
| Occasion | Regular Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multicolour |
| Roll Length | 180 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 64 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Fabric | Polyester Cotton |
| Prints/Pattern | Floral |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Multicolour |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Length | 97 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 117 / Meter Get Latest Price
| Yarn Count | 60s |
| Composition | 100% Cotton |
| Usage/Application | Shirts |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| GSM | 100-150 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Slub Type | Normal Slub |
| GSM | 120 GSM |
| Fabric Width | 58 in |
| Pattern | Printed |
| Use | Shirt |
| Weave | Slub |
| Finish | Printed |
Minimum order quantity: 180 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Shirting |
| Material | Cotton Lycra |
| Pattern Type | Printed |
| Stretch Type | Stretchable |
| Width | 58 inch |
| Gsm | 110 gsm |
| Wash Care | Machine Wash |
| Weave type | Dobby |
Minimum order quantity: 180 Meter
Akhil Goyal (Owner)
Goyal Textiles
Ix-3290,Gali-6 Dharampura,Gandhi Nagar
New Delhi - 110031, Delhi, India